Pokój dla dwójki dzieci

Gdy mamy dwoje dzieci, a tylko jeden pokój dla nich, musimy go mądrze urządzić, tak aby obojgu maluchom było tam miło i wygodnie. Najlepiej, aby każde dziecko miało osobne łóżko, biurko, regał lub półki na książki i drobiazgi, szafę na ubrania. To pomoże uniknąć konfliktów i pokaże jasno, które dziecko ma dbać o dane przedmioty w pokoju. Dla oszczędzenia miejsca można też wstawić do pokoju łóżeczko piętrowe. Aby dzieciaki miały możliwość rozwoju fizycznego, można też urządzić im w pokoju kącik do ćwiczeń gimnastycznych, z którego mogłyby wspólnie korzystać. Można zainstalować drabinki, materac, trapez, ławeczkę do brzuszków czy odmowy rowerek bądź mini bieżnię. Rzecz jasna, same dzieci powinny też mieć wpływ na wystrój pokoju, na kolor ścian, dobór i ustawienie mebli. Rodzice powinni nalegać jedynie na to, aby biurka stały w pobliżu okna i były należycie oświetlone, co zapewni maluchom należyte warunki do nauki. Aby dzieciaki miały więcej intymności, gdy dorastają, można przedzielić pokój meblościanką na dwie części bądź też postawić w nim ściankę działową. Własna przestrzeń jest dla nastolatków bardzo ważna, zwłaszcza gdy zaczynają zapraszać do domu swoją sympatię. Dlatego też warto uszanować prawo dzieci do intymności i zapewnić im warunki do rozwoju relacji z chłopcem lub dziewczyną. Lepiej podzielić mały pokój na dwa jeszcze mniejsze, niż dopuścić do konfliktów rodzeństwa zmuszonego dzielić przestrzeń pokoju dniem i nocą.