Dom a zwierzęta

Decyzja o posiadaniu konkretnego zwierzaka wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Na samym początku powinniśmy zastanowić się, czy w ogóle nasze warunki mieszkaniowe pozwolą danemu stworzeniu żyć szczęśliwie w naszym towarzystwie. Jeżeli mamy niewielką kawalerkę, w której mieszkamy z całą rodziną bez wątpienia nawet najmniejszy pies lub kot nie będą mogły żyć stosunkowo zdrowo w takich warunkach. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kota lub psa wtedy, gdy posiadamy dom jednorodzinny – wtedy bez wątpienia nasz pupil będzie mógł wyszaleć się w ogrodzie lub na podwórku. Co więcej jego „oznaczenia” nie będą nikomu przeszkadzały, nie będziemy musieli się również z nich przed nikim usprawiedliwiać. Oczywiście w czasie tej decyzji w naszym domu będziemy musieli zaaranżować odpowiednio dużo miejsca na przestrzeń dla tego zwierzęcia. Koniecznie w kuchni będą musiały pojawić się miski na wodę oraz pokarm dla zwierzęcia. Jeżeli mamy jednocześnie małe dzieci musimy koniecznie uważać, aby nie próbowały posiłków pupila. To samo dotyczy miejsca do spania – psy często śpią w budach przed domem, jednak kot powinien mieć odpowiednie miejsce do spania w domu, najlepiej w przytulnym pokoju. Niektórzy nie chcą, aby zwierzę spało w ich sypialni, wtedy należy umieścić jego legowisko w przytulnym miejscu w salonie. Bardzo ważne są również zabawki. Podobnie jak w przypadku dzieci porządek będzie zapewniony, jeżeli zorganizujemy odpowiednie miejsce na zabawki dla psa lub kota.